خانه » اجتماعی » اعدام مرد ایرانی در عربستان به جرم قاچاق مواد مخدر

اعدام مرد ایرانی در عربستان به جرم قاچاق مواد مخدر

حکم اعدام وی در یکی از زندان‌های منطقه الشرقیه عربستان سعودی اجرا شد؛ منطقه الشرقیه در ساحل جنوبی خلیج‌فارس قرار دارد. وزارت خارجه ایران هنوز درباره اجرای این حکم واکنشی نشان نداده است.

نام این شهروند ایرانی «رضا عباس فاضل‌دریساوی» و جرم وی قاچاق حجم زیادی از ماده‌ مخدر حشیش از طریق دریا به خاک عربستان سعودی اعلام شده است. با این چهار اعدام، آمار اعدامی‌های عربستان سعودی از ابتدای سال‌جاری میلادی تاکنون به ۴۵نفر افزایش یافت. اوایل سال۱۳۹۰ هم هشت‌ایرانی زندانی به‌اتهام قاچاق موادمخدر در عربستان سعودی اعدام شدند.

 در مهرماه ۱۳۹۲ نیز دو زن ایرانی به‌اتهام قاچاق موادمخدر در مالزی اعدام شدند. درحال‌حاضر شماری از ایرانیان به‌اتهام قاچاق موادمخدر در کشورهای مختلف زندانی و محکوم به اعدام هستند که از جمله می‌توان به ۸۶زن و مرد ایرانی محکوم به اعدام در مالزی اشاره کرد.

در همین حال ایرنا خبر داد دوجوان ایرانی متهم به حمل بیش از ۴۰کیلوگرم موادمخدر در اندونزی در معرض خطر صدور حکم اعدام قرار دارند. دادستان سوکابومی در استان جاوای غربی در تلاش برای صدور حکم اعدام برای این دو جوانند که متهم به قاچاق ۴۰کیلووصدگرم مواد روانگردان شیشه در بهمن سال گذشته به اندونزی هستند.

 روزنامه جاکارتا پست به‌نقل از یوریس راواندو رییس بخش جرایم عمومی دفتر دادستانی سیباداک اندونزی اعلام کرد: «م.م ۳۲ساله و هاشم ۳۶ساله در خطر مواجه‌شدن با حکم اعدام قرار دارند.» یوریس راواندو پس از نخستین جلسه محاکمه هاشم که در دادگاه منطقه‌ای «سیباداک» برگزار شد، از احتمال اعدام این دوفرد خبر داد.

 این دوایرانی که اتهام مطرح‌شده علیه خود را انکار کرده‌اند ۲۶ فوریه سال گذشته میلادی توسط سازمان ملی مبارزه با موادمخدر اندونزی دستگیر شدند. هاشم گفته بود به دعوت ایرانی دیگر از تهران عازم جاکارتا شد و سپس در منطقه‌ای به نام لابوهان راتو با وی دیدار کرد.

 این جوان ۳۶ساله گفت ابتدا انتظار داشت دوستش زمینه اعزام وی به استرالیا را از طریق قایق به‌صورت قاچاق فراهم کند. م.م ۳۲ساله نیز در جلسه دادگاه از وجود هر نوع موادمخدر اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت فرد دیگری قصد داشته نقشه یک گنج را برای آنها ترسیم کند

. گفته می‌شود هم‌اکنون حدود صدایرانی در اندونزی به اتهام قاچاق موادمخدر و اقامت غیرمجاز در زندان به‌سر می‌برند و سه‌زن اندونزیایی نیز در زندان‌های ایران به‌دلیل قاچاق موادمخدر به‌سر می‌برند که حکم اعدام دارند.

 اخبار اجتماعی – شرق

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است