خانه » اخبار » سقوط عمدی جرثقیل در مکه و 11 سپتامبر + عکس و بررسی ها

سقوط عمدی جرثقیل در مکه و 11 سپتامبر + عکس و بررسی ها

سقوط عمدی جرثقیل در مکه ی مکرمه + عکس و بررسی ها

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ در پی وقوع حادثه دلخراش سقوط جرثقیل در مکه، سایت عصر ایران به بررسی این موضوع پرداخت و نوشت: بررسی گزارش‌های ثبت شده آب و هوایی مکه مکرمه در ساعت وقوع حادثه نشان می‌دهد که سرعت باد در این شهر در ?? سپتامبر هیچگاه به بیش از ?? کیلومتر بر ساعت نرسیده است. جهت وزش هم با جهت واژگونی یکی نبود.

عصرایران نوشت: حادثه سقوط جرثقیل در مکه مکرمه در ساعت ?:?? عصر ?? سپتامبر اتفاق افتاد و منجر به کشته و زخمی شدن بیش از ??? نفر شد. بلافاصله رسانه‌های سعودی در صدد توجیه علل و عوامل آن برآمده و عامل جوی را مسبب وقوع این حادثه نامیدند. به طوری که شبکه العربیه مدعی شد ، سرعت باد در لحظه وقوع حادثه ?? کیلومتر بر ساعت بوده است.

به نوشته ایران الیوم، شبکه خبری cnn عربی پا را فراتر از این گذاشت و با رکورد شکنی خبری، سرعت باد را در لحظه حادثه ?? کیلومتر بر ساعت گزارش داد و اعلام کرد که این سرعت باد ?? سال گذشته خاورمیانه بی سابقه است.

در همین راستا دکتر منصور المزروعی مدیر مرکز علمی تحقیقات تغییر آب و هوای دانشگاه ملک عبدالعزیز با اشاره به این نکته که سرعت باد بین ?? تا ?? کیلومتر بوده است ، تغییر ناگهانی وضعیت جوی را عامل سقوط جرثقیل و قطع درختان دانست.

اما واقعیت چیست و آیا واقعاً توفان باعث این حادثه شده است؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد که اساساً در زمان حادثه، هیچ توفانی در کار نبوده است به طوری که زائران بدون مشکل خاصی در تردد بوده‌اند و در صحن مسجدالحرام عبادت می‌کردند.

بررسی گزارش‌های ثبت شده آب و هوایی مکه مکرمه در ساعت وقوع حادثه نشان می‌دهد که سرعت باد در این شهر در ?? سپتامبر هیچگاه به بیش از ?? کیلومتر بر ساعت نرسیده است.

نکته جالب تر این که به گزارش پایگاه‌های خبری فعال در زمینه ثبت تغییرات آب و هوایی جهت وزش باد در مکه به سمت شمال غرب بوده که در جهتی غیر از مسیر سقوط جرثقیل (جنوب غرب) می‌باشد.

 

سقوط عمدی جرثقیل در مکه ی مکرمه + عکس و بررسی ها

نکته ای که در این زمینه توجه به آن خالی از فایده نیست این است که جرثقیل در پشت مقام ابراهیم سقوط نموده که بیشترین تراکم حجاج در آن مکان قرار دارد.

همچنین با بررسی وضعیت استاندارد قراگیری جرثقیل و مقایسه آن با حالت پس از وقوع حادثه مشاهده می‌شود که پایه‌ی کنترل کننده آن در هنگام وقوع حادثه از بدنه اصلی منفک بوده است که جای شگفتی دارد.

سقوط عمدی جرثقیل در مکه ی مکرمه + عکس و بررسی ها

حال که مشخص شد اوضاع جوی در این حادثه اثرگذار نبوده‌اند و با توجه به دستکاری صورت گرفته در جرثقیل، باید به دنبال علل اصلی این فاجعه پرداخت، فاجعه ای که دقیقاً در سالروز ?? سپتامبر و در شلوغ‌ترین نقطه مسجدالحرام رخ داد!

منبع : اَبنا

لینک خبر در اَبنا

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است