خانه » حوادث » درآمد 100 میلیونی جیب‌بران پایتخت

درآمد 100 میلیونی جیب‌بران پایتخت

به گزارش اعتماد، ظهر 26 مرداد امسال گشت آشکار پلیس آگاهی تهران بزرگ در محدوده میدان آرژانتین به سرنشینان یک دستگاه خودروی پرشیای سفید رنگ با دو سرنشین مشکوک شد.

بررسی‌های اولیه ماموران گشت نشان داد خودرو پرشیا 25 تیر و به شیوه زورگیری از راننده مورد سرقت قرار گرفته و دستور توقیف خودرو همراه دستگیری سرنشینان آن در سیستم سراسری پلیس ثبت شده است.

بلافاصله دستور ایست از سوی مامور به راننده خودروی پرشیا صادر شد اما راننده اقدام به فرار کرد که پس از آن تعقیب و گریز میان گشت آگاهی و خودروی پرشیا آغاز شد. سرانجام با شلیک سه گلوله از سوی ماموران، خودروی پرشیا متوقف و دو سرنشین آن دستگیر شدند.

 مالک خودروی پرشیا پس از حضور در اداره پنجم آگاهی بلافاصله یکی از متهمان به نام افشین را مورد شناسایی قرار داد و در اظهاراتش گفت: 25 تیر در حال رفتن به محل کار خود در محدوده جاده مخصوص بودم که ناگهان در خروجی اتوبان آزادگان، یک دستگاه خودروی پژو 405 خاکستری رنگ درحالی که روی سقف آن نیز یک عدد چراغ گردان قرار داشت اقدام به متوقف کردن خودرویم کرد. در حالی که تصور می‌کردم آنها پلیس هستند، ناگهان سرنشین پژو 405 به سمت ماشین من آمد و پس از زدن دستبند به دستانم مرا به صندلی عقب برد و خودش نیز در کنار من نشست.

 

در حالی که این شخص در کنار من نشسته و سر مرا به زیر صندلی فشار می‌داد، فرد دیگری پشت فرمان ماشین نشست و به سرعت شروع به حرکت کرد. پس از مدت کوتاهی، ماشین متوقف شد و سرنشین صندلی عقب با زدن اسپری به چشمانم مرا از ماشین به بیرون پرتاب کرد و از محل فرار کردند. با آغاز تحقیقات، هر دو متهم به زورگیری خودروی پرشیا اعتراف و در اظهارات خود عنوان کردند که با استفاده از خودروهای سرقتی اقدام به جیب‌بری در قالب مسافرکشی می‌کردند. بررسی سوابق هر دو متهم نیز نشان داد که هر دو نفر آنها از مجرمان سابقه‌دار در زمینه ارتکاب جرایم مختلف به ویژه در زمینه سرقت به شیوه جیب‌بری هستند.

افشین 32 ساله دارای 13‌سابقه دستگیری به اتهام ارتکاب جرایم مختلف جیب‌بری، جعل عنوان، موادمخدر، خرید و فروش سلاح، مشارکت در سرقت مسلحانه و محسن 35‌ساله نیز دارای چهار فقره سابقه دستگیری به ارتکاب انواع سرقت به ویژه به شیوه جیب‌بری است. تحقیقات صورت گرفته از متهمان نشان داد که آنها نخستین بار در زندان با یکدیگر آشنا شده و هر بار پس از آزادی از زندان، با تشکیل گروه سرقت اقدام به از سرگیری سرقت‌های خود کرده‌اند.

 با توجه به سوابق متهمان در ارتکاب سرقت به شیوه جیب‌بری و اعترافات آنها در‌خصوص ارتکاب ده‌ها فقره سرقت در قالب مسافرکشی، پرونده به همراه متهمان در اختیار اداره هفدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با بررسی پرونده‌های مشابه جیب‌بری در قالب مسافرکشی، کارآگاهان اداره هفدهم پلیس آگاهی موفق به شناسایی تعدادی از مالباختگانی شدند که در مناطق مختلف میدان آرژانتین، میدان سپاه، خیابان شهید بهشتی، سیدخندان، میدان آزادی و ترمینال غرب توسط متهمان مورد جیب‌بری قرار گرفته بودند. اظهارات مشابه تمامی مالباختگان نشان داد که متهمان در زمان سرقت با قرار دادن یک جعبه یا چیزی مشابه آن روی صندلی شاگرد راننده، مانع از سوار شدن مسافران در صندلی جلو می‌شدند. در حالی که یک نفر از سارقان در کنار آنها و در صندلی عقب قرار داشته، راننده به بهانه باز بودن در از آنها درخواست بستن در خودرو را می‌کرد. نهایتا سرنشین صندلی عقب (افشین) در حالی که در تمامی سرقت‌ها از یک کیف سامسونت استفاده کرده تا مانع دید مالباخته در زمان سرقت شود، به بهانه بستن در عقب خود را به مالباختگان نزدیک و در یک لحظه اقدام به سرقت محتویات داخل کیف آنها از قبیل گوشی تلفن همراه، وجه نقد و… می‌کرد.

 

پس از سرقت نیز، راننده با تغییر ناگهانی در مسیر مدعی می‌شد که به سمت آدرس و نشانی مورد درخواست مسافر نرفته و به این شیوه و شگرد آنها را مجبور به پیاده شدن از ماشین می‌کرد. در مواردی نیز اگر مسافر به تغییر مسیر اعتراض کرده و از ماشین پیاده نمی‌شد، سرنشین صندلی عقب با پاشیدن افشانه به صورت مالباختگان که اغلب زن بودند اقدام به پیاده کردن آنها از ماشین و متواری شدن از محل می‌کرد.

سرهنگ کارآگاه محمد اشراقی، معاون مبارزه با سرقت‌های خاص پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به ارزش چند صد میلیون تومانی پرونده گفت: با توجه به سوابق متعدد هر دو متهم در ارتکاب جرایم مختلف به ویژه جیب‌بری، شناسایی ده‌ها مالباخته و اعتراف صریح متهمان به ده‌ها فقره سرقت به این شیوه و شگرد در مناطق مختلف شهر تهران و برای شناسایی دیگر جرایم ارتکابی و به ویژه مالباختگان، دستور انتشار بدون پوشش تصاویر هر دوی آنها از سوی مقام قضایی صادر شده است. به همین خاطر از تمام شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصاویر متهمان شدند دعوت می‌شود برای پیگیری شکایات خود به اداره هفدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند.

اخبار حوادث – اعتماد

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است